Wykonywanie wielu rodzajów pracy może prowadzić do konkretnych, charakterystycznych schorzeń. Do takich zalicza się tak zwany łokieć tenisisty. To problem zdrowotny, który bardzo często dotyka między innymi pracowników biurowych. Natomiast nazwa wynika z tego, że jest to choroba, która występuje także wśród profesjonalnych tenisistów. Jej charakterystyczną cechą jest występowanie zmian degeneracyjnych w obrębie ścięgien. Dotyka to włókien kolagenowych. Przekłada się to na występowanie bólu w okolicach nadgarstka. Objawy schorzenia można łatwo zidentyfikować, gdyż pojawiają się zawsze, gdy wykonuje się konkretne ruchy ręką. Obejmuje to między innymi wykonywanie chwytania, ściskania, czy podnoszenia przedmiotów.
Dlaczego trzeba leczyć łokieć tenisisty?
Brak podjęcia leczenia problemów z łokciem tenisisty może skutkować nasilającymi się bólami. Zaawansowane mogą zacząć występować nawet bez ruchu ręką. Równocześnie łokieć tenisisty jest często nazywany chorobą zawodową. Wynika to częstotliwości występowania takiego schorzenia u osób wykonujących konkretne zawody. Dotyczyć to może między innymi takich zawodów jak mechanik, czy informatyk.
Jak leczyć problemy z łokciem tenisisty?
Skuteczne leczenie problemów z łokciem tenisisty wymaga przeprowadzenia odpowiedniej rehabilitacji. Czasowo stosowane mogą być leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Sprawdzają się, gdy schorzenie wywołuje bóle nawet bez wykonywania ruchów nadgarstkiem. Natomiast pozytywne efekty mogą przynosić także masaże, czy terapię wstrząsowe. W zależności od objawów łokcia tenisisty lekarz może zalecić stosowanie dodatkowych metod ograniczania występowania bólu. Do takich zalicza się między innymi wykorzystanie sterydów, które mogą łagodzić ból. Jeśli metody zachowawczego leczenia nie są skuteczne, wówczas niezbędne jest zastosowanie tradycyjnej operacji. W jej trakcie wycinana jest uszkodzona tkanka z okostną. Pozwala to uniknąć efektu osunięcia się ścięgna, co przekłada się na ograniczenie występowania dolegliwości bólowych po rekonwalescencji.